On February 12, 2025, at the CUMT building, in Phnom Penh , Dr. Brom Vanara, Dean of the Faculty of Business Administration, Cambodia University of Management and Technology, welcomed a delegation from the Faculty of Business and Economics, Universitas Muhammadiyah Riau (UMRI), Indonesia, led by Mr. Mizan Asnawi, Dean of the Faculty of Economics and Business.
The discussion was very meaningful, with the discussion focusing on Lecturers Meeting, Academic Exchange Information of University, Joint Research/ Research Grants initiatives, and finally, a short presentation on the topic of Cross-Cultural Marketing: Think Global, Act Local: Effective Cross-Cultural Marketing Approaches by Wan Laura Hardilawati, SE, M.Si., Ph.D (Lecturer in Management of UMRI) to students of the Cambodia University of Management and Technology.